Záhada motoru 1.4

Motor, spojka, převodovka - identifikace, opravy, seřízení, výměna
Odpovědět
Mateo258
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 60
Registrován: 08 lis 2015 18:26
Skutečné jméno: Matej

Záhada motoru 1.4

Příspěvek od Mateo258 »

Zdravím vás všetkých,

som tu zase s mojou rozladenou 1.4kou, avšak už pomaly prichádzam na to, ako to tam pod kapotou funguje. V obchode s autodielmi ma už dobre poznajú, čo si myslím, že to k takému autu patrí. :fran: Pomenená celá kopa dielov, stále to ale ladím, aby všetko fungovalo tak ako má. Aj keď by to možno bol zázrak keby sa to podarilo, s vašou pomocou v tom nevidím žiaden problém, však na to sme predsa tu.

Po mnohých dlhých večeroch uvažovania a overením daných faktov, som dospel k týmto výsledkom. V aute je teraz namontovaný jednobod z 1.1. Síce ide fajn, ale má pootočený potenciometer na viac benzínu, to znamená, že zohriaty motor (90 stupňov) točí 1500 ot/min na voľnobeh. K tomu studené štartovanie trvá dlho (10-15 sekúnd), najmä teraz v zime, no pretože jednobod z 1.1 nestrieka toľko paliva, aby 1.4 vedela ihneď naskočiť. Zohriaty štart potom už je v pohode. Akože to viem? To je dôsledkom dlhodobého hrania sa s potenciometrom. Kto to už robil, zistil, že keď ho otočí na menej (smerom od kabíny) motoru dlhšie trvá kým naskočí kvôli neadekvátnemu množstvu benzínu na štart.

Riadiaca jednotka v mojej 205ke má číslo: 0 280 000 745. Časom som sa dostal aj k číslam 0 280 000 705 a 0 280 000 724. Viem, že 724 je z 1.1tky.

A teraz väčšia haluz. Keď namontujem jednobod, čo bol v aute, keď sme ho kúpili (BOSCH číslo dielu: 0 438 201 038) tak začnú kolísať otáčky. Ako presne? Kým je motor chladný, t.j. do 75 stupňov, ide hladko, aj silu má. Ale keď sa zohreje na prevádzkovú teplotu neudrží konštanté otáčky. To znamená: pridám na 2500 ot/min a po 2 sekundách elektronika sama uberie z množstva vstrekovaného benzínu. Potom zase pridá. Otáčky kolíšu týmto spôsobom > voľnobeh > 2500 ot/min 2s > 2300 ot/min 1s > 2500 ot/min 2s > 2300 ot/min 1s > 2500 ot/min 2s, až kým nedám nohu z pedálu preč. Pri konštantnej jazde mestom 50 km/h je to dosť otravné a auto celé skáče akoby som nevedel jazdiť... Niekde som zachytil, že sa dá riadiaca jednotka nejako zresetovať. My sme skúšali tak, že odpojili sme baterku na nejakých 15 minút, ale auto sa správalo tak isto.

Je skutočne rozdiel medzi jednobodovým vstrekovaním z 1.1tky a 1.4ky?
Ako presne zresetovať riadiacu jednotku?
Aký je váš názor na tento "záhadný" problém?

Za všetky odpovede i názory budem veľmi vďačný.

Ďakujem
Uživatelský avatar
vinorak
odborník
odborník
Příspěvky: 11375
Registrován: 10 kvě 2007 13:02
Rok narození: 1986
Skutečné jméno: Tomas
tel.:: 0
Bydliště: Praha

Re: Záhada motoru 1.4

Příspěvek od vinorak »

reset by mělo stačit odpojit jednotku tak na hodinu.... zkoušel jsi vyblikat závady ? 1.4 má větší škrtící klapku a dvě dirky v ní jinak samotná vstřik bude mít asi trochu větší průtok, protože regulátor tlaku je stejný
Peugeot 205 1.9 Gti Griffe Obrázek

Citroen c2 1.4 hdi
Mateo258
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 60
Registrován: 08 lis 2015 18:26
Skutečné jméno: Matej

Re: Záhada motoru 1.4

Příspěvek od Mateo258 »

Dobre, skúsim zresetovať a vymeniť jednobod. Závady mi vybliká 12 a 11 - zač. a koniec diagnostiky. Ano, škrtiacu klapku mám 40 mm s dvomi dierkami tá je v aute stále, tú nemením. Aha, tak to teda vymením za to, čo tam bolo pri kúpe.

Ďakujem.

A ešte, je možnosť, že by sa to vstrekovanie časom vydralo a zväčšil sa prietok benzínu?
Mateo258
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 60
Registrován: 08 lis 2015 18:26
Skutečné jméno: Matej

Re: Záhada motoru 1.4

Příspěvek od Mateo258 »

S radosťou môžem oznámiť, že záhada bola vyriešená! Konečne 205ka jazdí na výbornú.

Kolísanie otáčok spôsobovalo zlé jednobodové vstrekovanie, bolo z iného auta a vstrekovalo veľa benzínu. Radiaca jednotka sa to pri teplom motore snažila regulovať, tým však vznikalo kolísanie otáčok a pri voľnobehu až zdochýnanie. Tak tam išlo naspať "vstrekovanie z 1.1ky". Akurát, že keď som to rozobral, všimol som si, že tesnenie medzi škrtiacou klapkou a zvodmi sa akosi zvlnilo. Zo špeciálneho papiera som si vyrobil druhé a to staré vyhodil. Auto naštartovalo na prvý šup, sprvu malo kus kolísavý voľnobeh, avšak po pár ďalších štartoch a niekoľkých minútach bežania má motor krásny voľnobeh. Ah, konečne.

Takže záver: Zlý štart spôsobovalo poškodené tesnenie pod škrtiacou klapkou z kade sa nasával falošný vzduch.

Motor šlape ako hodinky. Na výmenu ešte čakajú polosi. Asi si viete predstaviť moju radosť. :fran:
Odpovědět