ZDROJ:
http://www.jdm-meeting.cz/forum/viewtopic.php?t=5
Použití vstřikování vody nijak nesouvisí/nevyžaduje změnu kompresního poměru, avšak změna kompresního poměru může být s použitím vstřikování vody velmi spjata. Důvod je, že při zvýšení kompresního poměru nad detonační hranici daného paliva vstřikování vody tuto hranici posunuje dále a motor poběží na daném palivu bez detonací. Ovšem při použití vstřikování vody je nutno změnit poměr směsi a předzápal.
Směs: standardně se pro přeplňované benzínové motory používá poměrně bohatá směs ve vyšších otáčkách, obzvlášt když je zvýšený tlak turba, směs je běžně pod hranicí 11:1 neboli hodně bohatá z důvodů potlačení detonací bohatší směsí a snížením teploty spalování. Vstřikování vody však v tomto případě způsobí vynechávání zapalování nebo pokles výkonu. Vstřikování vody je vhodné použít do směsi ochuzené na 12,5:1, případně chudší. Nárust výkonu bude daný ochuzením směsi, voda zabrání detonacím. V tomto případě není možné při daných podmínkách vstřikování vody vypnout, okamžitě dojde k detonacím.
Předzápal: vstřikování vody ve svém důsledku efektivně potlačuje předzápal spomalením přední hranice plamene hořící směsi. Spomaluje se rychlost hoření, snižuje se teplota hoření. Podobně jako při směsi, i sériový předzápal je poměrně dost posunutý/velký, obzvlášt při zvýšeném tlaku turba. Když by se do této situace vstřikovala voda, předzápal se příliš zvětší, začne vynechávat zapalování, sníží se výkon a může příliš vzrůst teplota EGT (směs bude hořet ve svodech). Proto je nutné snížit předzápal před novou hranici detonací s použitím vstřikování vody.
Kompenzací směsi a předzápalu možné opět zvýšit tlak turba, které způsobí ochuzení směsi a zvýšený tlak při spalování způsobí zvýšení teploty a ta způsobí zrychlení hoření a to vykompenzuje posun předzápalu.
Toto všechno platí pro čistou vodu. S přidáním metanolu/etanolu se věci trochu zkomplikují, protože líh se narozdíl od vody zúčastní spalování, zvyšuje teplotu a rychlost plamene, obohacuje směs (Pozor - líh má jiný stechio poměr jak benzín, 6:1 oproti 14,7:1) a zvyšuje oktanové číslo směsi. Toto všechno se mění s poměrem voda/líh, hlavně když je lihu víc jak 50% v směsi.
Dobrá kombinace směsi je (líh/voda) 20/80 až po 50/50, podle toho jaký je přesný účel vstřikování. Na 2 litrovém turbo motoru umožní voda posunutí předzápalu klidně i o 5-8st a výrazně ochuzení směsi, takže nárust 30k bez zvyšení tlaku turba je úplně realné, může to být i víc. Samozřejmě, vyšší nárust výkonu bude po zvýšení tlaku turba a úpravě předzápalu a směsi, podle aktuálních podmínek.
Další zvýšení výkonu vyplývá z ochladění vzduchu v sání, avšak toto se děje jen do hranice 100% vlhkosti vzduchu v sání, potom uz není možná další evaporace vody do vzduchu a teplota vzduchu sa víc nemění, avšak voda stale dělá svoji práci při spalovaní. Dá se povědět, ze ochladění vzduchu je bonus, avšak někdy velmi významný, pokles teploty může být klidně i o 40 stupňů Celsia.
Tak ted pár otázek a odpovědí
Otázka: Způsobí vstřikování vody korozi motoru?
Odpověd: Voda v sacím traktu evaporuje do úrovně 100% vlhkosti. Když se vstřikuje právě takovéto nebo menší množství vody, tak je to úplně stejné, jak kdyby jste jeli autem, když prší. Taky půjde do motoru vzduch se 100% vlhkostí. Pokud bude množství vody větší než se dokáže evaporovat, nadbytek vody je rozprášen tryskou na extrémně malé kapky (v reálu to vypadá jako mlha). Tato voda se nikde neukládá, je velkou rychlostí přesouvána se vzduchem do motoru (turbo tlačí maximum), kde se vypaří při kontaktu s horkým spalovacím prostorem. Doba vstřikování vody je velmi krátká, je to zanedbatelný čas v porovnání s chodem motoru, souvislé vstřikování je aktivováno na max. 5 sekund. Problémy s korozí jsou proto neprokázány ani při důkladných rozborkách motorů.
Otázka: Může způsobit líh korozi hliníkových částí motoru?
Odpověd: Na to, aby líh způsobil korozi, musí být určitý čas v kontaktu s tímto materiálem. Kvůli velmi krátké době nedochází ke korozi hliníku.
Otázka: Může voda způsobit hydrolock (zaplavení válce) a poté zničení motoru?
Odpověd: Vstřikování vody nemůže způsobit hydrolock, protože se voda vstřikuje velmi jemně rozprášená. Na vznik hydrolocku je potřeba souvislé množství vody ve válci, které může vzniknout např. vtečením vody do válce skrze poškozené těsnění pod hlavou válců přes noc a následný start může způsobit hydrolock. Příliš velké množství vstřikované vody se projeví jednoduše a bezpečně - dojde v vynechávání zapalování.
Otázka: Je to vůbec podložené nebo jen nějaká frajeřina?
Odpověd: Už od roku 1941 se vstřikování vody úspěšně používalo v letadlových motorech.
Otázka: Není to zbytečné? Určitě existují jiné metody
Odpověd: Vstřikování vody je jedním z nejúčinějších nástrojů na potlačení detonací při výkonových úpravách a umožňuje zvýšení dynamického kompresního poměru bez potřeby extrémního posouvání předzápalu nebo obohacováním směsi. Narozdíl od nitra je vstřikování vody bezpečné a ani při nesprávném nastavení vstřikování vody nenese rizika.
Otázka: Čistí vstřikování vody spalovací prostor?
Odpověd: Ano, je to pravda. Extrémně horká vodní pára při styku s usazeniny karbonu způsobí jeho odstranění. Není to ovšem účel, spíše takový bonus celého procesu Smile
Otázka: Je to jen pro upravené motory?
Odpověd: Ano, to je pravda. Při využití efektu, který vstřikování vody přináší, je nutné adekvátně změnit předzápal a bohatost směsi. Pravě kvůli tomu není tak lehké nastavit vstřikování vody, je třeba mít znalosti s laděním ECU, použít širokopásmovou lambda sonu a snímač teploty výfukových plynů.
Otázka: Lze si vyrobit vstřikování vody svépomocí?
Odpověd: Výběr kvalitních komponentů je pro vstřikování vody zásadní. Problém je ten, že pokud se ECU naladí na vstřikování vody, nelze už nic měnit (vyjma plně porgramovatelných ECU). Další důležitá část je tryska. Je nutné použít speciální trysky s kalibrovaných průtokem s kvalitním rozprášením na co nejmenší kapky. Čím jsou kapky menší, tím se lépe voda dostane do všech válců rovnoměrněji. Nevhodná tryska způsobí nerovnoměrný podíl vody ve válcích (vyjma vstřiku vody do sacích kanálů, tam to neplatí). Další věc je pumpa. Vstřikování vody vyžaduje vysokotlake pumpy s tlakem 100-150psi, co je kritické pro úroveň rozprášení. Jen poznamenám, že palivová pumpa je absolutně nevhodná, velmi rychle vnitřně zkoroduje a hlavně, konstrukce pal. pumpy je uzpůsobena pro elektrickou nevodivost benzínu, co pro vodu neplatí.
Otázka: Lze takového efektu též dosáhnou ostřikem IC zvenku?
Odpověd: Ne. Tímto způsobem nahradíme jen ten nejposlednější efekt vstřikování vody - ochlazení vzduchu v sání. Avšak smyslem vstřikování vody je chladění v SPALOVACÍM PROSTORU, které je mnohonásobně efektivnější než ostřik IC zvenku, nemluvě o nepraktičnosti tohoto rešení (dočasně, neregulovatelně...)
Otázka: Jaká je spotřeba vody?
Odpověd: Spotřeba vody je velmi malá, cca 15-20% vůči spotřebě benzinu. V praxi při běžném ježdění vydrží 2l vody 2-3 plné nádrže paliva, samozřejme když dochází k aktivaci vstřikování.